Tri dôvody, prečo mám Brno radšej ako Bratislavu

Autor: Jaroslav Vígh | 9.5.2012 o 18:57 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2076x

Brno verzus Bratislava. Obe mestá sú si blízke geograficky i počtom obyvateľov. V Brne, rovnako ako v našom hlavnom meste, nachádza svoj nový domov mnoho mladých Slovákov, ktorí na Morave študujú či pracujú. Priznám sa, že po troch mesiacoch, ktoré som tu zatiaľ na študijnom pobyte strávil, som si centrum južnej Moravy obľúbil. A hoci o sťahovaní do Brna nepremýšľam, v minimálne troch kľúčových veciach „krásavicu na Dunaji“ s prehľadom poráža.

Hromadná doprava

Bratislavská MHD je po Ficovi, Gorile a Židoch najobľúbenejšou témou diskusií na internete. Na jej časté meškania, nesystémovosť a nelogickosť sme si už zvykli a prispôsobili sa. Nakoniec, čo iné nám zostáva? Pritom susedné Brno je dôkazom toho, že možno postaviť dobre fungujúci systém hromadnej dopravy i bez metra či rozpočtu európskych metropol.

Kapitolou samou o sebe je bratislavská Hlavná stanica. Táto najväčšia močová parfuméria v Karpatskej kotline je pravdepodobne jedinou centrálnou železničnou stanicou v Európe bez napojenia na metro či električku. Brnianske Hlavní nádraží tiež nie je najpríjemnejším miestom na svete, ale je to dopravný uzol, z ktorého sa pohodlne prepravíte kamkoľvek v meste. Postará sa o to až osem (!) električkových liniek, nehovoriac o trolejbusoch, autobusoch a nočných spojoch.

Zeleň

Človek neprežije v obkľúčení betónu, ocele a skla, pre duševný pokoj potrebuje zeleň. Brno je na rozdiel od zastavanej Bratislavy parkmi, sadmi a záhradami posiate. Únik pred ruchom mesta nájdete v centre i v okrajových častiach. Navyše len pár kilometrov za mestom sa nachádza Moravský kras – najväčšia krasová oblasť v strednej Európe s viac ako tisíckou jaskýň a množstvom turistických cestičiek.

Viac o krásnych brnianskych parkoch v tomto poučnom videu.

Turistické atrakcie

Bratislava je hlavným mestom nudy. Niet v nej čo pozerať, niet v nej čo obdivovať. Mnohí hovoria, že je to socializmom, ktorý sa do jej architektúry bez zľutovania zahryzol. Iní zas obviňujú developerov, ktorí k mestu nemajú žiadny vzťah. Isté je, že od polovice 20. storočia v Bratislave pravidelne víťazí nevkus nad krásou. To pekné, čo jej zostalo, turista prejde za pár minút, potom sa z hradu pokochá výhľadom na panelovú džungľu a škaredý most (slovenská stavba storočia!), a po niekoľkých hodinách spokojný odchádza späť do Viedne.

Na druhú stranu - Brno investuje milióny do rekonštrukcie svojich pamiatok, minulý rok otvorilo tzv. Labyrint pod Zelným trhem, a už túto letnú sezónu mesto sprístupní druhú najväčšiu kostnicu v Európe. K symbolom regiónu ako sú Katedrála sv. Petra a Pavla, vila Tugendhat, či dva krásne hrady Špilberk a Veveří, tak pribudne ďalšia zaujímavá atrakcia. A to nespomínam všetky tie úžasné múzeá, galérie a divadlá.

V Brne si na svoje prídu i vyznávači vyššej kultúry, ktorým je každý večer k dispozícií hneď niekoľko lokálnych minipivovarov, kde za smiešne peniaze čapujú kvalitu ako nikde.

Kam ďalej, Bratislava?

Históriu nedokážeme ovplyvniť, to ostatné je však v našich rukách. Na Bratislave mi záleží. Blízko nej som sa narodil, vyrastal, a plánujem v nej i svoju budúcnosť. Preto ma mrzí jej neschopnosť inšpirovať sa tým dobrým, čo má okolo seba.

Brno a Bratislava nikdy nebudú mať verejnú dopravu ako Viedeň, atrakcie ako Budapešť, či atmosféru ako Praha. No zatiaľ čo na Morave robia všetko preto, aby sa metropolám strednej Európy priblížili, naše hlavné mesto si ďalej žije vo svojom „malom veľkom“ vesmíre, v ktorom už málokto verí rozprávke o „krásavici na Dunaji.“

Autor príspevku nie je východniar.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?